Stankiewicz Henryk Wincenty (1862-1931)
Henryk Wincenty Stankiewicz urodził się 1862 roku we wsi Żdżary pow. rawski w gub. piotrkowskiej, zmarł 26.09.1931 roku w Wiskitkach. Ksiądz, proboszcz par. Wiskitki. Był synem Antoniego i Magdaleny z Górskich. Ojciec był organistą w kościele w Żdżarach.
Ukończył seminarium duchowne w Warszawie. W 1883 r. wyjechał na studia do akademii petersburskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1886 roku. Wikariusz w Łowiczu a następnie w Katedrze Warszawskiej.
W 1893 za politycznie niedopuszczalne czyny został pozbawiony wikariatu przy katedrze św. Jana w Warszawie. Z mocy rozkazu cesarskiego w 1894 został wysłany na 5 lat do gub. kałuskiej, skąd wrócił w 1896. Po powrocie do archidiecezji warszawskiej w 1897 został skierowany na wikariat do Mieleszek, a następnie do Łodzi. W kolejnych latach obejmował probostwa w parafiach w Oporowie i w Wiskitkach.
W 1909 roku stanął na czele Towarzystwa Przyjaciół Straży Ogniowej w Wiskitkach.
Gdy po kradzieży z sanktuarium w Miedniewicach 7 czerwca 1907 słynącego łaskami Obrazu, został on szczęśliwie odnaleziony na polu koło Sokula ksiądz Stankiewicz w uroczystej procesji przeniósł wizerunek Świętej Rodziny do kościoła w Wiskitkach i umieścił w ołtarzu, gdzie był wystawiony do końca czerwca. Następnie w uroczystej procesji przeniesiono Obraz do Miedniewic. Gdy w sierpniu 1915 miedniewicki klasztor i kościół znalazły się pod ostrzałem artyleryjskim ksiądz Stankiewicz pod osłoną nocy wyruszył uratować przed grabieżą i zniszczeniem Obraz, a także kielichy, wota i monstrancje. Od 10 lutego do 3 października 1915 r. Obraz wystawiany był w kościele w Wiskitkach. Dopiero w październiku powrócił ponownie do Miedniewic.
Ks. Stankiewicz w kronice parafialnej zanotował: “Procesjonalnie Obraz przeniesiono do kościoła w Wiskitkach i umieszczono w Wielkim Ołtarzu, gdzie pozostał do końca czerwca. Na przeprowadzenie Obrazu do Miedniewic zjechał do Wiskitek JE ks. bp Kazimierz Ruszkiewicz sufragan warszawski w asystencji Księży Kanoników katedralnych: Stanisława Galla, Antoniego Szlagowskiego, Henryka Fiałkowskiego, kapelana swego ks. Apolinarego Kwiecińskiego i kilku kleryków. Księży z okolic zjechało na tę uroczystość około sześćdziesięciu, a wiernych zgromadziło się około dziesięciu tysięcy” .
Ksiądz Henryk Stankiewicz zmarł 26 września 1931 roku w wieku 69 lat. W parafii Wiskitki przepracował 20 lat. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Wiskitkach.
Galeria dokumentów i zdjęć
Źródła:
http://wiskitki.pl/osp-wiskitki
https://www.niedziela.pl/artykul/3007/nd/Wiskitki-pod-opieka-Swietej-Rodziny
P. Kubicki, Bojownicy kapłani za sprawę kościoła i ojczyzny w latach 1861-1915 : materiały z urzędowych świadectw władz rosyjskich, archiwów konsystorskich, zakonnych i prywatnych, Sandomierz 1933