Kilka słów o projekcie

Zapomniani – Przywracamy pamięć zasłużonym dla Mazowsza

Historia ziemi sochaczewskiej, to nie tylko wydarzenia okresu niewoli pod zaborami, czas wojen i powstań, nie tylko tragiczny wrzesień i Bitwa nad Bzurą, to również jej mieszkańcy: właściciele ziemscy, przedsiębiorcy, kapłani, wojskowi czy działacze społeczni, którzy swoją troską o zachowanie polskości, patriotyczną postawą i zaangażowaniem przyczyniali się do rozwoju regionu. Dlatego nie można ominąć tak ważnego elementu lokalnej historii.

Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza postawiła sobie jako jeden z celów działalności na polu historii przypomnienie osób, które przyczyniały się do rozwoju Mazowsza.

Strona internetowa jest odpowiedzią na potrzebę osób zainteresowanych dziejami Mazowsza:

  • przedstawia najznamienitszych mieszkańców powiatu sochaczewskiego;

  • pozwala zaprezentować szerszemu gronu odbiorców lokalne nekropolie;

  • ukazuje miejsca, które obecnie często wyglądają zupełnie inaczej;

  • przybliża osoby spoczywające na lokalnych nekropoliach, które bardzo często nie mają bliskich, gotowych okazać troskę i zadbać o miejsce spoczynku swoich przodków.

Działanie kierujemy do mieszkańców Mazowsza; młodego pokolenia, które bardzo często nie posiada wiedzy na temat wielowiekowego dziedzictwa ziemi mazowieckiej, do przedstawicieli najstarszego pokolenia, którym opisywane wydarzenia znane są często z nieco innej perspektywy, historyków i pasjonatów historii, nauczycieli, bibliotekarzy, działaczy kultury, dziennikarzy czy przewodników turystycznych.

Dzięki Państwa pomocy możliwe będzie opracowanie i zamieszczenie kolejnych życiorysów – biogramów osób zasłużonych dla rozwoju Mazowsza. Zapraszamy wszystkie osoby chętne do tworzenia strony i przywracania pamięci osób, które obecnie bardzo często spoczywają w zapomnianych grobach.

Obecnie na stronie internetowej zamieszczone zostały biogramy osób spoczywających na cmentarzach dawnego powiatu sochaczewskiego. W planach działań Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza jest dalsze rozbudowanie serwisu aby zasięgiem objąć wszystkie nekropolie znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego.

Osoby, które chcą razem z nami tworzyć stronę  zapomniani.pl prosimy o kontakt przez formularz w celu otrzymania indywidualnego profilu do logowania.

Przywrócenie pamięci osób zasłużonych dla Mazowsza

zapomniani.pl

Obserwuj nas