Łakiński Józef (1832-1863)

Józef Łakiński h. Pelikan urodził się w 1832 roku w dobrach Iwno w powiecie szubińskim. Powstaniec. Był synem Wiktora i Teresy z Góreckich. Ojciec był dziedzicem dóbr Iwno.

W wieku trzech lat stracił matkę, a trzy lata później zmarł mu ojciec. Trafił pod opiekę starszej siostry, która zajęła się jego wychowaniem. Został uczniem gimnazjum Św. Marii Magdaleny w Poznaniu. W 1848 uczestniczył w „Wiośnie Ludów”, walczył pod Mirosławiem i Sokołowem w oddziale strzelców.

Następnie pod opieką Emilii z Bnińskich Sewerynowej Ostrowskiej zaangażował się pracy w gospodarstwie Gułtowy. Po odsłużeniu służby wojskowej trafił do dóbr Czerniejów, gdzie nadal rozwijał się w pracy na roli tak bardzo, że ofiarowano mu w samodzielny zarząd dobra Sulgostów w ziemi radomskiej.

Po wybuchu powstania udał się do obozu Langiewicza w Wąchocku, skąd przebył pod jego dowództwem całą kampanię. Następnie dołączył do oddziału Dobrowolskiego.

Józef Łakiński zginął w bitwie pod Kunkami 15 maja 1863 roku, w wieku 31 lat. Pochowany został w zbiorowej mogile na cmentarzu w Dobrzykowie.

Grób, stan obecny

Galeria dokumentów i zdjęć

Źródła:

Stupnicki Hipolit, Imionopis poległych i straconych ofiar powstania roku 1863 i 1864, Lwów 1865

Żychliński Teodor, Wspomnienia z roku 1863,Poznań 1888

Kolumna Zygmunt, Pamiątka dla rodzin polskich… część druga, Kraków 1868

www.polona.pl

www.wielcy.pl

www.geneteka.genealodzy.pl

Obserwuj nas