Krzeczkowski Eustachy (1821-1894)

Eustachy (Eustachiusz) Krzeczkowski urodził się około 1821 roku, był synem Stanisława i Marcjanny. Urzędnik cukrowni w Guzowie. Ojciec Konstantego Krzeczkowskiego – działacza oświatowego, wykładowcy SGH.

Dwukrotnie żonaty; w 1858 roku w Białej Podlaskiej wziął ślub z Joanną Antoniną Trębicką, córką Tomasza i Katarzyny Hendrychowskiej (Tomasz Trębicki był urzędnikiem sądowym). Małżeństwo było bezdzietne.

W 1864 roku wziął ślub z Bronisławą Laurą Matyldą Trębicką (1842-94), również córką Tomasza i Katarzyny Hendrychowskiej. Małżonkowie mieli dwoje dzieci: Laura Maria (1871); Konstanty Bronisław (1879-1939).

W 1840 roku będąc uczniem Gimnazjum w Łukowie został aresztowany za udział w spisku uczniów i przynależność do młodzieży, buntującej się przeciw rusyfikacji na ziemiach polskich. Ze względu na jego radykalne poglądy, dzieci musiały uczyć się w prywatnych szkołach. 

Eustachy Krzeczkowski zmarł w Guzowie 3 września 1894 roku. Pochowany został na cmentarzu w Wiskitkach. 

Konstanty Bronisław Krzeczkowski (1879-1939) działacz społeczny i polityczny, teoretyk polityki społecznej, socjolog, bibliotekarz. Autor pod pseudonimem B. Waśniewski „Byt i warunki pracy robotników w przemyśle cukrowniczym Królestwa Polskiego”.

Grób, stan obecny

Galeria dokumentów i zdjęć

Źródła:

https://wielcy.pl

https://metryki.genealodzy.pl

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl

https://geneteka.genealodzy.pl

https://bg.uek.krakow.pl

Archiwum Państwowe w Grodzisku Mazowieckim

Obserwuj nas