Korbel Władysław (1895-1935)

Władysław Korbel urodził się 18 kwietnia 1895 roku, zginął w wypadku lotniczym 30.08.1935r. Inżynier lotnictwa, pilot cywilny. Współzałożyciel Aeroklubu Akademickiego Warszawskiego

Wychowywał się w Krakowie, w 1912 rozpoczął studia na politechnice lwowskiej. W 1914 na Ukrainie był szoferem w auto-kolumnach rosyjskich. Po wojnie pracował w polskich wytwórniach samolotów i silników, gdzie pogłębiał wiedzę o budowie samolotów. Tam też zrodziła się w nim konieczność budowania w Polsce samolotów słabosilnikowych.

W wielu artykułach popularyzuje ideę lotnictwa, zawsze służący ofiarnie swą radą, pomocą, wiedzą. Na podstawie cyklu artykułów pt. ”Jak zbudować szybowiec i samolot sportowy?”, zamieszczonego w poznańskim czasopiśmie ”Lotnik” w 1925 i 1926 r. –wówczas 19 letni absolwent gimnazjum, Władysław Kozłowski zaprojektował samolot sportowy WK-1 ”Jutrzenka”, Władysław Korbel pomagał mu przy wielu obliczeniach konstrukcji samolotu. W I Konkursie Awionetek samolot WK-1 ”Jutrzenka” zajął trzecie miejsce. 

W 1927 na apel Redakcji Młodego Lotnika, razem z grupą innych zapaleńców należał do założycieli organizowanego w Polsce pierwszego aeroklubu akademickiego w Warszawie. 19.10.1927 został wybrany do zarządu aeroklubu, jako kierownik sekcji warsztatowej. Był jedną z najpopularniejszych postaci na lotnisku mokotowskim.

W 1928 otrzymał dyplom pilota turystycznego, a dzięki wszechstronnym zdolnościom, przystąpił do szkolenia nowych pilotów. Jako pilot, szybko zdobył opinię jednego z najlepszych w Aeroklubie Warszawskim. Samolotem RWD-2, przemierzył całą Europę w czasie Challenge’u 1932 r. Realizuje pragnienie zbudowania polskiego silnika turystycznego. W wytwórni P. Z. Inż. opracowuje do ostatniego detalu projekt silnika AR. Również w międzyczasie realizuje swój wynalazek z dziedziny uzbrojenia — miotacz min. 

Pilot cywilny inżynier Władysław Korbel i starszy majster wojskowy 1 Pułku Lotniczego Jan Kubalczak zginęli podczas lotu nocnego na samolocie RWD-5 .Wypadek miał miejsce podczas przelotu z Warszawy do Lwowa, w ramach przygotowań do rajdu „Beskid- Bałtyk” i spowodowany był trudnymi warunkami atmosferycznymi. Samolot zderzył się z ziemią w okolicach Zamościa. 

Władysław Korbel zginął w wypadku lotniczym 30 sierpnia 1935 roku. Pochowany został na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim.  

Grób, stan obecny

Galeria dokumentów i zdjęć

Źródła:

W. Korbel Ogólne uwagi o Challengen. Skrzydlata Polska, Nr. 3 1930r

Skrzydlata Polska. 1935, nr 10

https://aeroklub.waw.pl

https://sbc.org.pl

https://jbc.bj.uj.edu.pl

„Pamięci poległych lotników 1933-1939” A. Popiel, 1987, 

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl

https://geneteka.genealodzy.pl

https://polona.pl 

Archiwum Państwowe w Grodzisku Mazowieckim 

Obserwuj nas