Bojasiński Michał (1839-1894)

Aleksy Michał Bojasiński urodził się 16 lipca 1839 roku w Warszawie. Lekarz, założyciel zakładu wodoleczniczego w Jordanowicach. Był synem Franciszka Ksawerego i Franciszki Józefy Radwan. Ojciec był urzędnikiem Królestwa Polskiego. 

21 kwietnia 1874 r. w Warszawie wziął ślub z Seweryną Ludwiką Marią Chmielewską (1854-1908), córką Ignacego i Anieli Hencel. Małżonkowie mieli czworo dzieci: Józef Michał (1875); Lucjan Kazimierz (1876); Franciszka (1877); Zofia (1881).

W 1859 roku rozpoczął studia w Cesarsko-królewskiej warszawskiej medyko-chirurgicznej akademii. W 1866 roku ukończył wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej (Uniwersytet Warszawski). Należał do pierwszego rocznika osób, które ukończyły Szkołę Główną. Pracę w zawodzie rozpoczął do pracy  w Warszawie (1868), a następnie: Mszczonów (1879); lekarz miejski Grodzisk (1870); lekarz powiatu błońskiego (1871).

Publikował prace w Pamiętniku Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego

Jako lekarz powiatu błońskiego dostrzegł potencjał w parcelowanej przez hrabiego Skarbka części Jordanowic. Tereny między dawnymi ogrodami majątku Jordanowice a Grodziskiem dzielone były i sprzedawane na działki, na których powstawała nowa dzielnica willowa. Doktor Bojasiński kupił w Jordanowicach działkę pod budowę swojej placówki leczniczej. Budowa została zakończona w 1884. Budynek lecznicy otaczał duży park służący kuracjuszom, którzy mieli do dyspozycji pięknie urządzony park z oranżerią i ogrodami zimowymi, korty tenisowe, salę teatralną, kręgielnię, czytelnię i sale muzyczne. W zakładzie uzdrowiskowym leczono nowoczesnymi, jak na owe czasy metodami: masażami wodnymi i elektrycznymi. Doktor Bojasiński budując lecznicę, reklamował zdrowy klimat na tych terenach, otoczenie lasami i dobre położenie. Doktor Bojasiński mieszkał wraz z rodziną w willi położonej po drugiej stronie ulicy w tak zwanej Wójtówce. Zakład wówczas składał się z 4 pawilonów położonych w rozległym parku. Do obecnych czasów zachował się jedynie budynek główny lecznicy, a dawne Jordanowice znajdują się teraz w granicach Grodziska Mazowieckiego.

Michał Bojasiński zmarł 8 sierpnia 1894 roku w Krynicy. Uroczystość pogrzebowa odbyła się 17 sierpnia, pochowany został na cmentarzu w Grodzisku Mazowieckim.

Grób, stan obecny

Galeria dokumentów i zdjęć

Źródła:

http://www.sejm-wielki.pl

https://geneteka.genealodzy.pl

www.wielcy.pl

http://willaradogoszcz.eu

https://academica.edu.pl

Archiwum Państwowe w Grodzisku Mazowieckim

Obserwuj nas