Bielawski Aleksander (1822-1877)

Aleksander Bielawski urodził się w 1822 roku w Warszawie, zmarł 12.08.1877 roku w Sochaczewie.  Cukrownik, pierwszy dyrektor cukrowni w Młodzieszynie, która do końca XIX wieku była największym zakładem pracy w powiecie sochaczewskim. Był synem Jozafata (Józefa) i Joanny z Miklaszewskich. Ojciec był oficerem wojsk polskich. Był również bratem współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa, matki Sabiny Kaweckiej.

Żonaty, około 1860 roku wziął ślub z Marią Merbeller (1837-1905), córką Karola i Joanny ze Stadnickich. Małżonkowie nie mieli dzieci.

Po ukończeniu edukacji podjął pracę na stanowisku agronoma. Następnie za sprawą Rudolfa Białkowskiego, który był dyrektorem cukrowni w Kazimierzy Wielkiej podjął pracę w cukrownictwie.

Od 1855 roku był dyrektorem cukrowni w Młodzieszynie. Był również członkiem Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim zarządzając dobrami w Młodzieszynie, które były własnością rodziny Borzewskich.

Razem z Michałem Łuszczewskim z Jeżówki i Zabłockim z Rybna był sędzią sekcji pługów podczas „Pierwszej Wystawy Rolniczej w Królestwie Polskiem” która odbyła się w Łowiczu w dniach 21-24 września 1858 r.

Zmarł  12 sierpnia 1877 roku w wieku 55 lat. Pochowany został na cmentarzu parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Grób, stan obecny

Galeria dokumentów i zdjęć