Bielawski Aleksander (1822-1877)

Aleksander Bielawski urodził się w 1822 roku w Warszawie; był synem Jozafata (Józefa) i Józefy Joanny Wiktorii (3im.) z Miklaszewskich. Cukrownik, pierwszy dyrektor cukrowni w Młodzieszynie, która do końca XIX wieku była największym zakładem pracy w powiecie sochaczewskim.  Ojciec był oficerem wojsk polskich.

Żonaty, około 1860 roku wziął ślub z Marią Merbeller (1837-1905), córką Karola i Joanny ze Stadnickich. Małżonkowie nie mieli dzieci.

Po ukończeniu edukacji podjął pracę na stanowisku agronoma. Następnie za sprawą Rudolfa Białkowskiego, który był dyrektorem cukrowni w Kazimierzy Wielkiej podjął pracę w cukrownictwie. Od 1853 roku był dyrektorem cukrowni w Młodzieszynie. Był również członkiem Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim zarządzając dobrami w Młodzieszynie, które były własnością rodziny Borzewskich.

Razem z Michałem Łuszczewskim z Jeżówki i Zabłockim z Rybna był sędzią sekcji pługów podczas „Pierwszej Wystawy Rolniczej w Królestwie Polskiem” która odbyła się w Łowiczu w dniach 21-24 września 1858 roku.

Aleksander Bielawski zmarł  12 sierpnia 1877 roku w wieku 55 lat. Pochowany został na cmentarzu parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie.

Aleksander Bielawski był bratem współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa, matki Sabiny Kaweckiej.

Grób, stan obecny

Galeria dokumentów i zdjęć

Źródła:

Ziemianin : pismo poświęcone rolnictwu i przemysłowi T.11 [poszyt 6] ([czerwiec] 1853)

Gazeta Warszawska, 1858 nr 253 (25 września)

www.geneteka.genealodzy.pl

www.polona.pl

www.geneteka.genealodzy.pl

 

Obserwuj nas